Problem rynku pracy w Polsce

Rynek pracy w Polsce - BronzeerDobrą wiadomością jest liczba ludzi będąca w wieku produkcyjnym – uległa zwiększeniu. Ludzie, którzy mają pracę lub starają się zdobyć pracę jest w przybliżeniu 75%. Kolejnym kluczowym argumentem jest bezrobocie. Stopa bezrobocia wynosi zazwyczaj w przybliżeniu od 3 do 4 procent. Co jest naturalne w stosunku do każdej gospodarki. Rynek pracy w kraju uwarunkowany jest wzrostem rozwoju gospodarczego. Na rynku stale jest brak specjalistów. Brak specjalistów ma związek z emigracją lub nadmierną konkurencją. Pracodawcy najczęściej dają zatrudnienie innym pracownikom w większości przypadków, gdy wypracowany zysk pojedynczej osoby jest wystarczający, aby pokryć koszty podjęcia współpracy z drugą osobą.

Co ma wpływ na zmianę pracy?

Odsetek osób, którzy zmieniają pracę się obniżył. Znaczna część Polaków podejmuje pracę u innego pracodawcy w okresie sześciu miesięcy od rozpoczęcia pracy. W niektórych przypadkach nawet dwa razy w przeciągu roku. Takie decyzje dotyczą najczęściej młode osoby, które uważają swoje wynagrodzenie za niesprawiedliwe. Czasami czynnikiem powodującym zmianę pracy jest zatrudnianie pracowników, którzy nie mają koniecznych kwalifikacji na proponowane stanowisko. Zamiast kontynuować rozwój zawodowy zaistniała konieczność, aby uczyć się czegoś nowego. Zdobycie awansu pochłania nieporównywalnie więcej czasu i oprócz tego, może wymagać specjalnego przygotowania. Przykładowo na szkoleniu uzupełniającym kwalifikacje albo stażu. W takich okolicznościach niby zawsze zostaje decyzja, którą trzeba podjąć – czy szukać oferty w swoim zawodzie? Czy może zapoczątkować jakąkolwiek pracę od minimalnych standardów? Większość woli zwalczyć kłopot z bezrobociem, ale… powracając do pierwszego zawodu prawdopodobnie wystąpi wymóg powtórki materiału – to jest błędne koło. To jest częsta przyczyna, która doprowadza do brania pod uwagę zatrudnienia poza granicą. Prognozy wyjazdu za granicę są zmienne, to uwarunkowane jest od zapotrzebowania na konkretne zawody. W dodatku zwiększenie się płacy minimalnej w krajach UE czynie je bardziej opłacalnym wyborem.

Szara strefa w Polsce

Wraz z dobrze prosperującą gospodarką większość obcokrajowców spodziewa się atrakcyjnych warunków umowy i zatrudnienia na dłuższy okres. Natomiast jeżeli zdarzy się szansa do zarobienia kasy z pominięciem urzędu skarbowego, zysk zdobyty czasami w kilka dni może być dwukrotnie albo trzykrotnie większy. A w krajach, gdzie płace są niewielkie, taki zarobek skłania do ryzyka. Za nielegalne zatrudnienia istnieje możliwość otrzymania kary, jednak pracodawcy i tak ryzykują. Wzrost liczby obcokrajowców szukających pracy w Polsce się powiększył. Rynek pracy w Polsce traci skuteczność na rzecz nielegalnej działalności osób uchylających się od odpowiedzialności wobec organów skarbowych.